Teksti suurus:
A A A

Soome MPK austasustas major Rein Kikast koostöö eest hõbedase teenetemedaliga.

30.12.2020
29. detsembril andis Sakala maleva Ümera üksikrühma toetajaliige vanemleitnant Aarne Markko major Rein Kikasele üle Soome Maanpuolustuskoulutusyhdistykseni (MPK) poolt hõbedase teenetemedali.
"Kui organisatsiooni nimi võimalikult täpselt eesti keelde ümber panna, siis võiks see olla kui Soome maakaitse väljaõppekursused," ütles Kikas, kellele pole võõras ka soome keel ning juba aastaid on ta vahendanud Sakala maleva sõbralikke suhteid Soomega. 

Hõbedane teenetemedal annetati Kikasele teenete eest suhete arendamisel ja vabatahtliku töö tegemise eest maakaitsealal. Aarne Markko sõnul on tegemist Soome poolse suure auavaldusega. 

"Hõbedast teenetemedalit antakse välja väga harva ja veel haruldasem on see, kui medal antakse välismaalasele," lausus ta. "Ma isegi ei oska öelda, mitu välismaalast on selle saanud, aga üks on nüüd siin."

Ta lisas, et tavaliselt saavad teenetemedali MPK tegevliikmed ja vabatahtlikud saavad pigem raudse teenetemedali. "Et seegi saada, tuleb teha mitu aastat aktiivselt vabatahtlikku tööd. Rein on olnud väga aktiivne kogu aeg."

Umbes kuus aastat tagasi tulid Kesk-Soome vabatahtlikud Sakala maleva korraldatud Kärneri nimelisele laskevõistlusele. Neil oli aga majutusega probleeme ning Kikas ja Markko korraldasid koos parema peavarju. Õhtul tuli sinna ka Sakala maleva toonane pealik major Ahto Alas ning sellest ajast saati on koostöö olnud väga tihe. Sakala maleva esindajad on käinud Kesk-Soome maakaitsepäevadel, soomlastest toetajaliikmed on osalenud Sakala malevas erinevatel võistlusel, õppustel "Siil" ja "Sibul" ning korraldanud ka omalt poolt malevlastele õppusi.

Rein Kikas oli aastast 2001 kuni 2004. aasta 1. juulini Kaitseliidu Sakala maleva pealik. 

"Ma olen Sakala malevas uunikum, sest olen kõikidel pealikkude ametikohtadel tegutsenud," rääkis teenetemedali kavaler. "Kui ma läksin erru, siis määrati mind Karksi malevkonna II kompanii pealikuks. Sellel ametikohal olin päris mitu aastat ning kui Sakala malevat tuli juhtima major Ahto Alas, kutsus ta mu välja ja tegi ettepaneku asuda äsjaloodud Ümera üksikrühma etteotsa. Alguses ei teadnud ma talle midagi öelda, aga ta veenis mind."

Pärast Ümera üksikrühma loomist tulid sinna üle nii maleva toetajaliikmetest soomlased kui ka kohalikud toetajaliikmed Toomas Hendrik Ilvesega eesotsas. Selle aasta 1. juulini oli Rein Kikas Ümera üksikrühma pealik ja praegu on ta samas üksikrühmas esimese jao pealik. 

"See jagu tegeleb kõikide ohvitseridega," kõneles Kikas. "Jaos on kolonelleitnant Meelis Jõemaa, peale minu on meil veel kaheksa majorit, vähemalt kaks kaptenit, kui ma ei eksi, siis üks leitnant, üks lipnik ja üks veebel. Majoritest on kolm tegevteenistuses ja ülejäänud on erus või reservis."
Major Ahto Alas, kes 2014. aastal  Ümera üksikrühma asutas ja on praegu sama rühma pealiku abi, ütles, et Rein Kikas on üks isamaalisemaid mehi, keda ta teab. 

"Tema pühendumine nii Kaitseliidule kui Sakala malevale on meile kõigile eeskujuks. Tänu tema kindlameelsusele on Sakala maleva ja Kesk-Soome reservväelaste suhted arenenud asjalikeks ja töisteks. Mul on väga hea meel, et Reinu tegemisi on nii kõrgel tasemel märgatud."