Teksti suurus:
A A A

Arno Kallas – 90 aastat eluteed ja 23 aastat Kaitseliitu

30.07.2015
29. juuli õhtul kogunes Karksi malevkonna kodu ruumidesse seltskond Arno lähimaid võitluskaaslasi, et avaldada talle tunnustust ja lugupidamist.
Arvan, et meie seas pole palju inimesi, kes saaksid öelda, et on teinud kõik oma kodu, oma valla, oma maakonna, oma riigi kaitseks. Arno saab ! 21.02.1992. aastal astus Arno Kaitseliidu ridadesse ja talle omistati vastavalt Saksa armee auastmele, mille ta teenis välja 18 aastase noormehena II maailmasõjas, veebli auaste. Tegusa mehena hakkas ta kohe looma Abja rühma, kutsudes sinna inimesi oma tutvusringkonnast. Nii olidki rühmas kõrvuti Gümnaasiumi direktor ja transporttööline, endised sõjamehed ja noored koolipoisid. Oskus lävida inimestega ja koondada neid enda ümber, tegi Arnost 1993 aastal rühma pealiku. Kuna Abjas asus tol ajal Abja piirivalve kordon ja Piirivalve vajas hädasti Kaitseliidust koostöö partnerit, sai selleks Arno rühm.

Kui Karksi malevkond sai malevalt Rootsi abina tulnud 50 aastate furgooni, kohandas sellest rühma meeskonnaruumi, kus olid nii raadiojaam kui talveks puiduga köetav ahi. 90 aastate teisel poolel ei olnud malevas ühtegi õppust, milles poleks osalenud Arno ja tema ülesputitatud Volvo. Kuna Mõisakülas polnud Kaitseliidu allüksust, said Abja tegusad mehed Arno ja Enno Evert ülesande leida Mõisakülast inimesed, kellest saaks moodustada allüksuse. Ühest Arno ja Enno poolt kaasatud mehest on tänaseks saanud Karksi malevkonna pealik. Aeg möödus ja kuna tervis hakkas ka altvedama, leidis Arno, et aeg on anda juhtimine üle noorematele.

Ta otsis meest ,kellele saaks väärikalt rühma üle anda. Selleks värbas ta Kaitseliitu Marek Rahu, kes asus õppima Kaitseliidu kooli ja võttis Arnolt üle rühmapealiku kohustused. Aeg tegi aga oma korrektuure ja Marekist sai miinipilduja rühma pealik, mille põhikoosseisu moodustasid Abja rühma nooremad liikmed. Tänase seisuga on Arno elutööst, ehk Abja  kergjalaväe rühmast järel vaid üksikud liikmed. Arno Kaitseliidu teenistuskäik ja talle omistatud autasude nimistu on nii pikk, et kõike seda siin üleslugeda pole mõtet. Tähtsamad neist aga küll: 08.06.1994 Valgerist III klass, 11.11.1997 Maleva rinnamärk, 21.06.1999 Teenetemedal III klass, 05.11.2003 Teenetemedali II klass ja 23.02.2007 Valgerist II klass. 29.07.2015 lisandusid veel Sakala maleva vapikilp ja Karksi malevkonna tänukiri koos taotlusega Sakala maleva juhatusele omistada Arno Kallasele auliikme nimetus.
 
 
Ants Kalam
Sakala maleva
Karksi malevkonna teavituspealik